Otsingumootoritele optimeerimine (SEO) on tehnika, mis võimaldab veebilehe nähtavust otsingumootorite otsingutulemustes märkimisväärselt suurendada.
Lihtsas keeles öelduna tähendab see seda, et kui inimene otsib mingisugust konkreetset märksõna (nt. “kodulehtede tegemine“), siis otsingumootoritele optimeeritud koduleht saavutab konkurentidega võrreldes tulemustes parema positsiooni.
Otsingumootoritele optimeerimine (SEO) – Kuidas otsingumootorid lehti järjestavad?
Sissejuhatuseks tuleks endale selgeks teha, et kõik need algoritmid, mida otsingumootorid kasutavad, pole avalikkusele laialt teada.
Peamine põhjus, miks algoritme ei avalikustata seisneb selles, et vastasel juhul oleks võimalik oma kehva sisuga lehte heale positsioonile viia. See aga ei ole otsingumootorite (Google, Bing jms) huvides, sest nemad omakorda soovivad näidata kõige parema ja relevantsema sisuga otsingu vastet.
Üldjuhul kasutavad erinevad otsingumootorid mõnevõrra erinevaid algoritme, aga samas on teada terve hulk elemente, mille peale otsingumootorite optimeerimine (SEO) on üles ehitatud ja mille peale võib üsna kindel olla.
Üldine põhimõte otsingumootorites tulemuste järjestamisel tulemustes on otsitava märksõna relevantsus võrreldes pakutavate lehtede sisuga. Näide: kui ma otsin märksõna “kodulehtede tegemine”, siis otsingumootor üritab mulle esimesena näidata lehte, mille sisu tema arvates sellele otsingule kõige paremini vastab.
Lisaks: otsingumootorid kohendavad oma algoritme pidevalt ja need tehnikad, mis töötasid paar aastat tagasi võivad praegu hoopis vastupidiseid tulemusi anda.
Nii et lühidalt kokku võttes: kõik need teadmised, mis otsingumootorite optimeerimise kohta olemas on, on peamiselt tegelikult oletused või tehnikad, mis erinevate kasutajate poolt häid tulemusi on toonud.
Otsingumootoritele optimeerimine toimub kolmes osas:
- Kodulehele põhjaliku sisu loomine
- Kodulehe HTML koodi optimeerimine nii, et see otsingumootoritele hästi loetav on
- Kodulehe väline optimeerimine, st võimalikult paljude kvaliteetsete linkide loomine nii, et need sinu lehele lingivad
Kuidas valida võtmesõnu, millele optimeerida?
OLULINE TEADA: ei ole võimalik saavutada head positsiooni mingi võtmesõna puhul, mida sinu veebilehes üldse ei esine.
Näide: Kuidas peaks Google aru saama, et sinu leht on selle märksõna “veebilehe valmistamine” puhul oluline, kui selle kohta mitte mingisugust sisu ei ole? See on ka põhjus, miks sinu veebilehel ei tohiks kunagi olla nn intro lehte – lehte, kus pole mingit sisu (paremal juhul ütled „tere“) ja lased siis kasutajal vajutada „sisene“ või valida keelt enne, kui Sa päris lehe avad.
On mõttetu olla Google nr.1 positsioonil olla märksõnaga, mida mitte keegi ei otsi
Kui sinu ettevõte on nii tuntud, et inimesed otsivad Googlest firmanime, et just sinu tooteid osta, siis oled väga õnnelik tegelane. Valdava enamuse puhul see nii ei ole. Inimesed ei otsi reeglina firmade nimesid, vaid hoopis toodete- ja teenuste nimesid. Näiteks „kodulehtede tegemine“ või „veebilehtede valmistamine“.
Sa peaksid viima oma veebilehe esimeste sekka vaid võtmesõnade puhul, mida paljud inimesed otsivad iga päev. Sinu lõppeesmärk pole ju mitte olla Googles nr 1, vaid tuua oma kodulehele võimalikult palju külastajaid.
Valides võtmesõna, millele oma veebilehte optimeerida, pead vaatama kahte asja:
- Otsingumaht (otsinguvolüüm). See tähendab seda, et pead välja selgitama kui korda päevas või kuus mingit märksõna otsitakse.
- Märksõnakonkurentsi – ehk kui paljud teised veebilehed on optimeerinud selle märksõna peale ja kui hästi.
Esimene neist aitab Sul hinnata märksõna potentsiaali – kui palju külastusi see võib potentsiaalselt Su lehele tuua. Teine aitab hinnata, kui tihe on konkurents selle märksõna puhul.
Mõni märksõna on nii suure konkurentsiga, et võtaks aastaid (ja palju raha) enne, kui saavutad hea positsiooni selle suhtes. Sellistel puhkudel on parem valida mingi teine võtmesõna, kus konkurents pole nii suur.
Otsingumahtu (otsinguvolüümi) on mingi märksõna puhul lihtne kindlaks teha Google Adworsi juures oleva Keyword planneri nimelise tööriista abil. See võimaldab sul muuhulgas vaadata otsinguvolüümi ka keele ja riigi kaupa eraldi. Lisaks soovitab see ka seotud märksõnasid, mille peale Sa ise poleks võib-olla tulnud.
Ideaalis tahaksid Sa leida võtmesõna, mida otsitaks vähemalt 100 korda päevas (3000 kuus), aga hakkama saab ka väiksema volüümiga.
Otsingumootoritele optimeerimine – sisu optimeerimine
Otsingumootoritele optimeerimine tähendab sinu jaoks seda, et teksti lisamisele lisaks peaksid tegema veel midagi selleks, et otsingutes head tulemust saavutada.Seega pane tähele, et otsingumootorites heade tulemuste saavutamiseks peaks sinu lehe sisu sisaldama alltoodud asju.
Märksõna lehe pealkirjas (h1 title tag)
Sinu lehe (artikli) pealkiri peaks sisaldama seda märksõna, millele oma lehe sisu optimeerid.
- Hea näide: Kodulehtede tegemine neile, kes soovivad tulemusi
- Halb näide: OÜ Teeme veebi
Mida põhjalikum tekst, seda parem tulemus
Lehe sisu peab olema 300-500 tähemärki pikk selleks, et Google sellest võrreldes konkurentidega midagi arvata oskaks. Mida kasinam on tekst, seda väiksem on võimalus, et sa otsingus heal positsioonil välja tuled. Minimaalne teksti pikkus võiks olla 100 sõna.
Seega, kui tekste eriti ei ole, siis on ka hea tulemuse saavutamine siit väga raske. Ja Googlel on raske aru saada, mis sinu lehel teoksil.
Märksõnatihedus peaks jääma 1% – 2% vahele
Sinu kodulehe sisu peaks sisaldama märksõna nii, et selle märksõna tihendus on ca 2%. Ehk teisisõnu – 300 sõnaga teksti puhul peaks sinu märksõna olema seal kirjas ca 3-5 korda. Kui märksõnatihendus on oluliselt suurem, siis võib Google seda spämmimisena tõlgendada.
Osad tegelevad keyword stuffinguga, pannes lehele kümneid sõnu, mis justkui nende teemaga kokku lähevad, aga mida lehel kas ei ole või on vähesel määral. Selle eest Google karistab järjekorras tahapoole lükkamisega.
Pole olemas ideaalset sõnatiheduse protsenti, mida rohkem Google ka õpib aru saama sünonüümidest (inglise keeles juba saab), seda vähem olulisem see näitaja on. Kindel on aga see, et märksõna peab esinema sinu lehel mitu korda esinema.
Märksõna Meta pealkirjas (SEO title) ja Meta kirjelduses (SEO description)
Lehe META andmetesse peab olema sisestatud peamine märksõna, millele sa konkreetset teksti optimeerid. Ja see märksõna peab olema midagi sellist, mis sellel lehel ka esineb. Kui soovitav võtmesõna esineb Sinu lehekülge pealkirjas ja kirjelduses, siis tähendab, et see leht on selle võtmesõna jaoks oluline.
Pane tähele, et Meta pealkiri ei ole seesama, mis artikli pealkiri. (vt all olevat pilti) Lehe pealkiri on see, mida sa näed üleval brauseri sakis ja Google otsingutulemustes.
Veebilehe pealkiri on üsna suure tähtsusega ja see näitab just seda, millest sinu leht räägib. Hea mõte on lisada pealkirja mitmed erinevad võtmesõnad, aga on tähtis, et selle kogupikkus ei ületaks 60 tähemärki. Proovi luua lehe pealkiri sellisel moel, et see kutsuks enda peal klikkama.
- Hea näide: Sülearvutid. Parimad arvutid meilt
- Halb näide: OÜ Targad Masinad
Esimene näide sisaldab kolme võtmesõna: “sülearvutid”, “arvutid” ning “parimad arvutid”.
Hea mõte on lisada soovitud võtmesõnale omadussõna või mingi täiend, mida keegi samuti võib otsingus kasutada. Alumises ehk halvas näites on kasutatud ettevõtte nime, mis on täiesti kasutu, sest keegi seda ei otsi.
Lehe META kirjeldus peaks olema kuni 156 tähemärgi pikkune selgitus selle kohta, mida konkreetne leht pakub.
See on esimene kirjeldus lisaks Meta pealkirjale, mida külastaja Google otsingus näeb, seetõttu oleks mõistlik ka selle sisu kaasahaaravaks teha.
Lehe URL peaks sisaldama peamist märksõna
Nt sinuleht.ee/kodulehtede-tegemine. Samuti veendu, et sinu lehe URL-id on nö “ilusad aadressid”
- Hea näide: sinuleht.ee/kodulehtede-tegemine.
- Halb näide: sinuleht.ee/index.php?page_id=33
Mõistlik oleks ka oma lehe URL-id üsna lühikesed hoida.
- Hea näide: sinuleht.ee/kodulehtede-tegemine.
- Halb näide: sinuleht.ee/kodulehtede-tegemine-neile-kes-soovivad-tulemusi
Pildid lehel
Lehele peaks olema sisestatud vähemalt üks pilt, mis sisaldab ALT-tagis ja pealkirjas märksõna. Kui kasutad WordPressi sisuhaldustarkvara, siis see võimaldab sul pilti lehele lisades panna sinna “alt” ja “title” märgistuse (näide: alt=”kodulehe-tegemine” title=”Kodulehe tegemine” />).
See tehnika annab otsinguootoritele teada, mis just selle konkreetse pildi peal on. Lisaks: kui kasutad “alt” märgistustena seda võtmesõna, millele lehte optimeerid, siis aitab see sinu positsioonile kaasa.
Optimeeritav märksõna on teksti esimeses lõigus
Kasuks tuleb ka, kui võtmesõna, mille jaoks oma lehte optimeerid, esineb kohe lehe alguses – seda nimetatakse võtmesõna prominentsuseks.
Hea mõte on lehe ülaosasse luua suurem pealkiri, mis sisaldab soovitud võtmesõna. Näiteks: “Kodulehtede tegemine neile, kes soovivad tulemusi”. Nii annad otsingumootoritele märku, et tegu on olulise asjaga.
Märksõna alapealkirjades
Positsiooni tõstmisele aitab kaasa, kui soovitud võtmesõna esineb lehel ka rasvases kirjas (bold), erinevates suurustest pealkirjades (ehk headings: H1, H2, H3 jne) ning lehe sees esineb viide mingile teisele lehele Sinu veebis, kus ankrutekstina kasutatakse võtmesõna.
Sisemised ja välised lingid
Sinu leht võiks linkida kellegi teise lehele. Googlele meeldivad ka sisemised lingid, mistõttu, sinu leht peaks linkima omavahel mingitele lehtedele (nt tekst A lingib tekstile B jne)
See on peamine, mida peaksid tegema siis kui sooviksid ühte konkreetset teksti ühele konkreetsele märksõnale optimeerida. Kui kõik need tingimused on täidetud, siis tõenäosus, et sinu leht saavutab kehvemini optimeeritud sisuga konkurentidest parema tulemuse on oluliselt suurem.
Otsingumootoritele optimeerimine linkide kaudu
Mida enam veebilehti (ja eriti samal teemal veebilehti) sinu veebilehele viitavad, seda enam annab see otsingumootorile märku, et sinu veebileht on oluline.
Kui mitte keegi ei viita Su veebilehele, siis järelikult pole seal midagi erilist ja seetõttu see ka otsimootorites kõrget kohta ei saavuta. Samas aga ei ole see alati kivisse raiutud reegel.
Näide: kui tahad saavutada head positsiooni märksõnaga “kodulehtede tegemine” ja sinu koduleht käsitleb just kodulehtede ning tegemisega seotud informatsiooni, siis see on Google jaoks indikaator, et tegu on relevantset sisu pakkuva lehega.
Kui siia veel lisada see, et fraas “kodulehtede tegemine” esineb sinu veebilehe sisus mitmeid kordi, siis näitab see otsingumootorile samuti, et selle konkreetse päringu jaoks on sinu veebileht oluline.
NB! Pane tähele, et kui sinu lehe suunas osutav terve hulk mittekvaliteetsetelt lehtedelt (suvalised foorumid, blogid jne) tulevaid linke, siis Google karistab sind otsingutulemustes tahapoole lükkamisega.
Seega – loevad ainult kvaliteetsetelt ja teemaga seotud lehtedelt tulevad ja asjakohased lingid.
Kuidas WordPressi otsingumootoritele optimeerimisel kasutada?
Juhul, kui kasutad oma kodulehe sisuhaldustarkvarana WordPressi ja oled sinna paigaldanud programmi nimega Yoast SEO, siis see tööriist annab sulle terve portsu võimalusi, kuidas lehte paremini otsingumootoris nähtavaks teha.
Pane tähele, et programmi kasutamine ei garanteeri, et sa tulemusi saad vaid see on tööriist, mille abil tulemuste saavutamine on lihtsam. Vaata all olevat pilti, siis näed, mida saad tekstilahtri all olevasse Yoast SEO lahtrisse kirjutada.
Lisaks: oleme teinud ka põhjaliku videojuhendi selle kohta, kuidas Yoast SEO pluginat kasutada. Leiad selle siit.
Kui kaua soovitud positsiooni saavutamine aega võtab?
Google indekseerib lehti kogu aeg, teeb saadud info põhjal arvutusi. Kuna ta indeksis on miljardeid lehti, siis selle info läbikäimine, sorteerimine ja analüüs võtavad aega.
Keskmiselt võid arvestada, et iga optimeerimisalane muudatus sinu veebilehel annab esimesi tulemusi alles paarikümne päeva pärast ja hiljemalt 90 päeva pärast.
Iga sinu veebilehe poole suunatud link hakkab samuti mõju avaldama alles 30-90 päeva pärast (sõltub viitava lehe indekseerimise sagedusest, autoriteetsusest ja x-faktorist).
Ühest vastust sellele, kui kaua soovitud positsiooni (top 10 seas) saavutamine aega võtab pole kuna see sõltub eelkõige konkurentsitihedusest ja sellest, milline sinu alguspunkt on (ehk kui palju on sul juba sissetulevaid viiteid jne). Peamine on oma lehe jaoks korralik otsingumootoritele optimeerimine kohe alguses ära teha ja siis saad tulemustest lähtuvalt edasi toimetada.
Suurem osa edukaid veebilehti, mille jaoks otsimootorist tulenevad külastused on olulised, optimeerivad oma lehti non-stop. See on ka põhjuks, mis enamike populaarsete fraaside puhul põhimõtteliselt ei olegi enam võimalik esikolmikusse mahtuda – konkurents on nii kõva ja neil on sinu ees aastate pikkune edumaa.
OLULINE TEADA – Google Sandbox
Kui sa registreerid endale uue domeeni nime, siis Sinu veebileht pannakse Google Sandboxi.
Mis on Google Sandbox? Tegu on Google poolt uutele lehtedele mõeldud filtriga, mis peaks vältima seda, et spämmisaidid lühikese aja jooksul otsingutulemustes head tulemust teeksid, seejärel Google poolt bännitud saaksid ja peale seda uuele ringile läheksid.
Sinu jaoks tähendab Google Sandbox eelkõige seda, et olgugi, et otsingumootoritele optimeerimine on korralikult tehtud, siis esimesed 1-6 kuud ei anna Google Sinu veebilehele seda positsiooni, mida see oma kvaliteetse sisu või korraliku optimeerimise poolest võiks tegelikult saavutada.
Seega täiesti uut veebilehte alustades varu aega ja ära tee ennatlikke järeldusi enne kolme kuu möödumist.
Kas Google Sandboxi saab vältida?
Google Sandboxi vältimiseks pole võimalik kuigi palju teha. Üks asi, mida Sa teha saaksid, oleks osta juba olemasolev domeeninimi (mida vanem, seda parem), mitte registreerida oma äri jaoks uut.
Teine asi, mis teha saad on see, et registreerid oma domeeninime paljudeks aastateks ette. See näitab otsimootoritele, et võtad asja tõsiselt ja oled valmis oma teemat ajama pikaajaliselt. Seda saad teha .com jt domeenide puhul, aga mitte .ee domeenidega – hetkel on need ajatud.
Kolmandaks aitab sul Sandboxist kiiremini välja saada sissetulevate viidete arv: mida rohkem ja mida autoriteetsemate (suurema PageRankiga) lehtede peale Sulle viiteid tuleb, seda parem.
Kas otsingumootoritele optimeerimine on ühekordne tegevus?
Otsingumootoritele optimeerimine on järjepidev ja vaevanõudev protsess. Kui sa “optimeerid oma lehe ära” ja siis jätad selle nii nagu see on, siis aja möödudes lähevad konkurendid Sinust ikka mööda.
Seega – ära lõpeta kunagi uue kvaliteetse sisu loomist ja sissetulevate viidete ehitamist. Mida dünaamilisem sinu leht on ja mida tihedamalt sinna uut sisu lisandub, seda paremini sinu lehel ka otsingutulemustes läheb.