WordPressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine (video)

Wordpressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine

WordPressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine (video)

WordPressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine võib esmapilgul ju hirmutav tunduda, aga tegelikkuses on nii, et kui sa oled Microsoft Wordi kasutanud, siis ei tohiks ka sellega erilisi raskusi tekkida.

Tänases blogipostituses toon välja selle, kuidas käib WordPressis lehe sisestamine ja tekstiredaktori abil teksti haldamine (sh ka piltide ja linkide lisamine). Postituse all osast leiad ka video, milles seda kõike ka ca. viie minuti jooksul näitan.

WordPressi sisu haldamine – postituste tüübid

Kõigepealt tasuks selgitada seda, et WordPressil on kasutusel erineva postituste tüübid. Peamised neist on Postitused ja Lehed. Kui kasutad ka e-poodi, siis seal on veel eraldi postituse tüüp Tooted. Sõltuvalt sinu lehele paigaldatud lahendustest võib neid tüüpe veel olla (nt Portfolio, Galerii jms.)

Mis on Postitus ja mis on Leht

Selleks, et segadust ei tekiks, väikene selgitus:

Postitused – siia alla käivad kõik sinu lehel olevad blogipostitused.

Üldjuhul kuvatakse blogipostitusi selliselt, et kõige esimesena näidatakse kõige viimasena lisatud uudist. Erinevalt Lehest ei pea sa uudiseid siia menüüna lisama vaid neid näidatakse automaatselt menüüs juhul kui sinna on tekitatud vastav pealkiri (nt Blogi, Uudised vms.)

Leht – üldjuhul kuvatakse selle all kõikide ülejäänud menüüde sisulehti. NB! Selleks, et konkreetset lehte kindla menüü all näidata, pead

 1. lisama lehe
 2. paigaldama selle soovitud menüü alla.

Uue lehe lisamine

Nüüd kui üldine teadmine on olemas, läheme ja lisame uue lehe. WordPressi sisu haldamine annab sulle sellise võimaluse:

 1. Vali vasakult menüüst Lehed
 2. Vali vasakult menüüst (või Kõik lehed lehel olles ülevalt nupp) Lisa uus
 3. Sisesta tekst. Sisestatud teksti saad muuta tekstiredaktori abil. Teksti vahele piltide sisestamiseks kasuta tekstiredaktori kõige ülemise rea vasakpoolsemat nuppu (vt.pilti).

Wordpressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine

Kui tekst on valmis vajuta paremal olevat nuppu Avalda. Lehte saad eelvaadelda paremal oleva nupu Eelvaade kaudu. Kui teksti uuendad, siis vajuta paremal olevale nupule Uuenda

 1. Lehe kustutamiseks mine Lehed >> Kõik lehed, vii hiir lehe pealkirja peale ja vajuta sealt kustuta. Teine võimalus – pane linnuke lehe nime ette ja vali ülevalt masstegevuste rippmenüüst Kustuta. Vaata ka seda, kuidas kiirkirjutamise abil mõningaid andmeid muuta saad.
 2. Kui oled lehe kogemata prügikasti saatnud, siis vali lehtede nimekirja valikust Prügikast, tähista linnukesega soovitud artikkel ja vajuta Taasta

Vana (st eelmise) lehe või postituse versiooni taastamine

WordPressi sisu haldamine võib teinekord kaasa tuua selle, et kogemata teed midagi, mille tulemus sind ei rahulda. Sellisel juhul saad kasutada juba avaldatud ja muudetud lehe eelmise versiooni taastamist.

Vanemate versioonide vaatamiseks ja taastamiseks tee järgmist:

1. Olles lehe või postituse redigeerimise juures vali ülevalt ekraani äärest Ekraanisätted ja kliki sellel

2. Pane linnuke ette sinna, kus on kirjutatud Versioonid. Seepeale ilmub sinu tekstikasti alla eraldi paneel kirjaga Versiooni. Selle avamiseks kliki paremal serval olevale noolele. Seejärel näed taolist pilti

Wordpressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine

3. Kliki sellel kuupäeval, mille versiooni taastada soovid. Uues avanevas aknas keri leht alla ja leia uuesti see kuupäev, mida taastada soovid. Seejärel kliki selle kirje taga oleval lingil nimega Taasta

WordPressi failihalduri kasutamine

WordPressi failihaldur võimaldab sul oma serverisse üles laadida kõikvõimalikke dokumente ja pilte.

Näiteks: Kui soovid oma lehele allalaadimiseks panna .pdf faili siis failihalduri abil saad seda teha.

 1. Failide üleslaadimiseks vali redaktorilt Lisa meediafail
 2. Vajuta nupule Laadin failid üles
 3. Vali arvutist failid, mida üles laadida soovid. Mitme faili korraga üles laadimiseks hoia all klaviatuuri CTRL nuppu.

Faili allalaadimislingi lisamine lehele

 1. Peale faili üles laadimist vali soovitud pilt või fail ja paremalt servast leia selle faili URL aadress
 2. Kopeeri real URL aadress olev veebiaadress
 3. Teksti linkimiseks, (nt LAE ALLA SIIT), selekteeri tekst, vajuta tekstiredaktori linkimise nuppu ja kleebi sinna eelnevalt kopeeritud link.

Linkide lisamine

 1. Selekteeri tekst, mida linkida soovid
 2. Vajuta tekstiredaktoril linkimise nupule
 3. Sisesta link ja vajuta tekstiredaktoril nupule Lisa/muuda viide (vt all olevat pilti)
 4. Lingina ei pea sisestama ainult veebiaadressi vaid võid linkida ka otse olemas olevale sinu kodulehe sisule. Selleks sisesta tekkivasse kastikesse soovitud sisulehe nimi
 5. Kui soovid olemasolevat linki uuendada, siis kliki lingil ja vajuta tekstiredaktoril linkimise nuppu. Sisesta uus link ja vajuta Uuenda linki
 6. Kui soovid linki eemaldada, siis kliki lingil ja vajuta tekstiredaktoril Eemalda linki nupule. See asub kohe Lisa link nupu kõrval

Wordpressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine

Piltide linkimine

Mõnikord on vaja, et teksti sisse lisatud pildile klikkides ei avaneks mitte hüpikaknas pilt vaid et see pilt lingiks mingisugusele teisele sisulehele. Sellisel juhul saad kasutada pildile lingi lisamist. Tee järgmist:

 1. Kliki pildil üks kord ja nüüd vajuta tekstiredaktoril nupule Eemalda viide. See tühjendab selle pildi lingi.
 2. Nüüd vajuta tekstiredaktoril nupule ja sisesta link nagu eelmises alapeatükis näidatud.

Blogipostituste või Uudiste lisamine

  1. Vali vasakult menüüst Postitused
  2. Vali vasakult menüüst Lisa uus
  3. Sisesta tekst. Sisestatud teksti saad muuta tekstiredaktori abil. Teksti vahele piltide sisestamiseks kasuta tekstiredaktori kõige ülemise rea vasakpoolsemat nuppu (sama, mis lehtede puhul).
  4. Paremal olevast kastis tähista linnukesega Rubriik, milles lisatavat postitust näidatakse. Näiteks: lisades teksti nimega “Uudis nr 1” ja valides kategooriaks “Uudised”, siis kuvatakse sisestatud teksti automaatselt vastava rubriigi menüü all (juhul kui see rubriik on menüüsse eraldi lisatud).
  5. Kui tekst on valmis vajuta paremal olevat nuppu Avalda. Lehte saad eelvaadelda paremal oleva nupu Eelvaade kaudu. Kui teksti uuendad, siis vajuta paremal olevale nupule Uuenda
  6. Postituse kustutamiseks mine hiirega lehe pealkirja peale ja vajuta sealt kustuta. Teine võimalus – pane linnuke postituse nime ette ja vali ülevalt masstegevuste rippmenüüst Kustuta.

Rubriikide lisamine

 1. Vali vasakult menüüst Postitused >> Rubriigid
 2. Anna rubriigile nimi. Ülejäänud lahtrid võid tühjaks jätta.
 3. Vajuta all olevale nupule Lisa rubriik
 4. Rubriigi kustutamiseks mine hiirega lehe pealkirja peale ja vajuta sealt kustuta. Teine võimalus – pane linnuke postituse nime ette ja vali ülevalt masstegevuste rippmenüüst Kustuta.
 5. Rubriigi muutmiseks kliki tema nimel, tee vajalikud muudatused ja vajuta nuppu salvesta.

WordPressi sisu haldamine ja SEO (otsingumootoritele optimeerimine)

Nüüd kui leht on lisatud, siis oleks mõistlik selle sisu veel ka otsingumootorite jaoks optimeerida. Oleme selle kohta eelnevalt paar põhjalikku blogipostitust koos videotega teinud. Leiad need siit:

WordPressi sisu haldamine ja tekstiredaktori kasutamine (video, ca 5 min)

Jaga seda postitust

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Lisalugemist

Sisukord

Telli omale koduleht, mis toob tulemust

Scroll to Top