Kodulehe valmistamine - blogi

Gutenbergi tekstiredaktor: kuidas seda kasutada?

Gutenbergi tekstiredaktor annab sulle lehele sisu lisades rohkem võimalusi ja võimaldab lisaks tavalisele sisule (tekstid, pildid, tabelid) ka muud sisu lisada (nt nupud, veerud, taustaga tekstid jne). Selles postituses tutvustan sulle, kuidas Gutenbergi redaktorit kasutada.

Juhul kui soovid WordPressi kasutamise kohta rohkem teada saada, siis vaata meie ülimalt põhjalikku ja kasutajate poolt head tagasisidet saanud e-kursuse formaadis Worpressi koolitust.

Mis on Gutenbergi tekstiredaktor?

WordPressi versioon 5.0 (välja lastud 2018. aasta lõpus) tutvustas vana klassikalise tekstiredaktori asemel täiesti uut tekstiredaktorit, mis võimaldab lisada sisu plokkidesse ja mille abil on võimalik luua keerukamaid sisulehti.

Suurm muudatus võrreldes klassikalise redaktoriga on see, et sisu lisamine käib plokkide abil ja lisatavaid plokke on kümneid.

Gutenbergi redaktori enim kasutatud plokid

Võimalikke plokke, mida lehele lisada on kümneid ja ma arvan, et 90% inimestest ei kasuta enamikku neist mitte kunagi. Seega toon välja mõned olulisemad plokid, mida sa kasutama hakkad.

Lõik

Tavaline tekstiplokk, mida kasutad sisu lisamiseks. Seadetes saad muuta joondust, suurust, värvi jms asju.

Pealkiri

Lehe alapealkirjade lisamiseks. Võimalik valida pealkirjades H1 kuni H6 vahel. Muuta saad nii joondust, suurust kui ka värvi.

Pilt

Võimaldab sul teksti vahele soovitud kohta pilti lisada. 2020. aasta suvel välja tulnud WordPressi versioonist 5.5 alates saad lihtsal moel ka pilti kärpida ja selle kuvasuhet muuta. Vt seda pilti siin.

Gutenbergi tekstiredaktor

Veerud

Veergude plokk annab sulle võimaluse üles ehitada tavapärasest keerukamaid lehti. Näiteks saad valida mitme erineva asetuse vahel (2 veergu, 3 veergu jne).

Igasse veergu saad omakorda erineva sisu lisada. Vt pilti.

Gutenbergi tekstiredaktor - veerud

Nupp

Selle abil saad oma teksti vahele lisada nuppe, mis kutsuvad üles sinu poolt enim soovitud tegevusele. Saad muuta nuppude suurust, värvi jms kujundust. Näidise leida siinsamas selle lõigu alt.

Tabel

Selle abil saad olulise info tabelis kuvamiseks lihtsal moel soovitud kohta tabeleid lisada. Plokki valides määrad ära, mitu veergu või rida soovid alustuseks teha ja sulle luuakse see automaatselt.

Hiljem saad soovi korral ise ridu lisada ja kustutada.

Galerii

Juhul kui selline lihtsakoeline galerii lahendus sinu vajadused katab ja sul ei ole soovi galeriisid albumitena kuvada, siis galerii plokk teeb kõik asjad ära.

Pead küll lisaks teadma seda, et kui soovid galeriisid olevaid pilte kenas hõpikaknas kuvada, siis selleks pead eraldi plugina paigaldama. Nt WP featherlight on selleks sobilik.

Faili alla laadimise nupp

Gutenbergi tekstiredaktor võimaldab sul soovitud kohta lisada ploki nimega Fail. See omakorda tekitab teksti vahele nupu, millele vajutades saab kasutaja sellega lingitud faili lihtsal moel alla laadida. Vt. pilti.

Gutenbergi tekstiredaktor: kuidas seda kasutada?

Sotsiaalmeedia ikoonid

Nagu selle ploki pealkirigi ütleb, siis saad võimaluse teksti sisse oma sotsiaalmeediakontode juurde linkivaid ikoone lisada.

Youtube jms video plokid

Selleks, et sa ei peaks mingisuguseid keerulisi koode kusagilt kopeerima, annab Youtube (ja ka mudue videoteenuste) plokk sulle võimaluse teksti sisse videot lisada nii, et kopeerid vajalikku kohta ainult video aadressi. Nii nagu ma siin selle postituse all oleva video olen lisanud.

Kate

See on plokk nimega kate, mida saad nt. pealkirjade juures kasutada

Gutenbergi tekstiredaktor – millised on puudused?

Praegu selle postituse kirjutamise ajal (august 2020) sobib Gutenbergi tekstiredaktor kenasti enamiku teksti sisestamisega seotud tegevuste jaoks. Selles peatükis vaatame, millised on mõningad puudused.

Vaimisi seadistustega on keerukamate kujunduste tegemine piiratud

Juhul kui sa soovid selle abil teha keerukamaid lehe kujundusi, siis vaikimisi redaktor on veidi piiratud. Näiteks ei ole sul võimalik veergude puhul taustavärvi jms muuta.

Enamiku plokkide seadistamise võimalused on väga piiratud ja piirduvad ainult värvi muutmisega. Sa ei saa ka muuta tekstide suurust erinevatelt seadmetelt lehe vaatamiseks.

Eelvaade mobiilseadmetele ei ole valmis

See tähendab seda, et kui sa kasutad Gutenbergi tekstiredaktori eelvaate juures tahvelarvuti või mobiilseadmelt eelvaate kuvamise võimalust, siis saad sa enam-vähem pildi selle kohta, kuidas leht neilt seadmetelt vaadates välja võiks näha.

Samas aga kui sa kasutad keerukamaid lehe ülesehitusi (nt mitu veergu kõrvuti), siis hetkel veel ei oska Gutenbergi redaktor seda korrektselt kuvada. Ilmselt jägmise poole aasta jooksul see viga parandatakse.

Gutenbergi redaktori võimalused

WordPressi annab sulle lisamoodulite (pluginad) lisamise abil võimaluse ehitada selline leht nagu sul endale vaja on. Sama kehtib ka Gutenbergi puhul. St. et saad paigaldada pluginaid, mis annavad sulle võimaluse oluliselt rohkem erinevaid plokke lisada ja neid seadistada.

Parimad Gutenbergi lisamoodulid

Hetkeseisuga on juba praegu WordPressi pluginate lehel sadu Gutenbergi lisaplokke või plokkide pakke, mida paigaldada on võimalik. Selleks, et sul valik veidi lihtsam oleks, toon kaks asjalikumat neist siinkohal välja.

Gutenberg Blocks by Kadence Blocks

Selle plugina autor on sama meeskond, kes on populaarse WordPressi Kadence kujunduse taga. Antud hetkel on see minu isiklik lemmik Gutenbergi lisamoodul.

Plugina paigaldamisel saad ligipääsu 15 täiendavale plokile, millest märkimisväärseimad on:

 • rida (row) – saad võimaluse sinna lisada veergusid, mida omakorda täiendavalt kujundada saad. Rea enda seadistamise võimalused on samuti üsna rohked.
 • vorm – annab sulle võimaluse oma kodulehele lisada vorme ilma, et selleks veel ühte täiendavad lisapluginat paigaldama peaksid
 • galerii – üsna korralik galerii lahendus, mis erinevalt Gutenbergi tekstoredaktori enda vaikimis galeriist võimaldab pilte hüpikaknas avada. Lisaks saad galerii välimus üsna tublisti muuta
 • nupp – erinevalt Gutenbergi vaikimis nupust saad kõiki nupu välimusega seotud aspekte muuta.
 • sakid (tabs) – võimaldab sul oma lehe sisu erinevates sakkides kuvada
 • akordion – sarnane saki plokile, aga infot kuvatakse akordionina. Vaata näidist meie veebilehe valmistamise lehel olevat baaslahenduste plokki.

Gutenberg Blocks – Ultimate Addons for Gutenberg

Selle plugina autor on sama meeskond, kes on ülipopulaarse Astra kujunduse taga. Plugina paigaldamisel saad ligipääsu rohkem kui 20 täiendavale plokile, millest märkimisväärseimad on:

 • pealkirja plokk – saad rohkem võimalusi nende kujundamiseks
 • veerud – rohkem võimalusi veergude kujundamiseks ja lisamiseks
 • Google maps – saad lihtsa vaevaga lehele asukoha kaardi lisada
 • Ikooni kast – väga levinud lahendus paljudel kodulehtedel oma teenuse kuvamiseks. Vaata nt meie lehel olevat näidet siin e-poe tegemise teenuse lehel.
 • hinnakirja plokk
 • jne

Kuidas Gutenbergi redaktorit kasutada?

Laias laastus jaguneb Gutenbergi kasutajaliides kolmes osaks.

Plokkide lisamine

Üleval vasakul on plokkide lisamise ikoon (sinine plussmärk), tagasi võtmise/tee uuesti (undo/redo) nupp ja struktuuri vaatamise ikoon (kolm kriipsu).

Ploki lisamiseks on sul kaks võimalust. Esimene on see, et vajutad üleval vasakul olevale sinisele ikoonile, valid sealt soovitud ploki ja lisad lehele.

Teine võimalus on see, et tekstiredaktori keskosas on iga ploki all musta taustaga pluss ikoon. Vajuta sellele ja saad soovitud ploki lehele lisada (vt all olevat pilti)

Gutenbergi tekstiredaktor

Lehe avaldamine, lehe eelvaade ja Gutenbergi seaded

Üleval paremal on lehe avaldamise ja eelvaate nupud koos dokumendi seadetega. Kõige paremal kolme täpi all on Gutenbergi enda seaded. Kui oled endale täiendava plokimooduli plugina paigaldanud (nt Kadence blocks), siis ka selle seaded on seal.

Lehe seaded ja ploki seaded

Paremal servas ülariba all on dokumendi (lehe) seaded ja ploki seaded.

Plokk saki alt saad muuta neid asju, mida selle ploki juures muuta võimaldatakse (värv, teksti suurus, taust, pilt jne).

Lehe seaded (dokument sakis) puudutavad lehe avaldamise aega, autorit, tunnuspilti jms andmeid. Blogipostituste avaldamise puhul saad selle alt ka rubriike ja silte määrata.

Sõltuvalt kasutavast kujundusest on lehe seadete all tihi ka kujundusest tulenevad seaded. Näiteks võimaldab Astra kujundus sealt valida seda, kas ja millist küljeriba lehel näidatakse.

Gutenbergi tekstiredaktori kasutamine (video)

 • +372 5623 0397
 • info@veebikoda.com

Copyright © OPS OÜ | Meie privaatsuspoliitika