Kodulehe valmistamine - blogi

Kodulehe SEO: 15 asja, mida ära peaksid tegema

Kodulehe SEO on tegevus, millega alustama juba enne oma lehe valmistamist. Sõltumata sellest, kas teed oma lehte ise või tellid teenuse sisse, on mõned olulised asjad, mis enne lehe veebi üles panekut tegemist vajavad.

Selles postituses toongi välja kontrollnimekirja, mida silmas pidada. Olgugi, et nimekiri on väga põhjalik, pea tulevikku silmas pidades siiski silmas, et kodulehe SEO on asi, millega pead pidevalt tegelema ja Googles heade tulemuste saavutamiseks pead ka korralikke tekste koostama. Mida kasinamad on tekstid, seda kehvem ka tulemus. Loe seda põhjalikku otsingumootoritele optimeerimise kohta käivat postitust.

Kodulehe SEO kontrollnimekiri

Ära lase allpool välja toodud nimekirjast ennast heidutada. On üsna tõenäoline, et terve ports asju on sul juba tehtud, aga samas – enesekontroll ei tee kunagi halba, eks? Juhul kui sa ei viitsi tervet postitust läbi lugeda, siis nimekiri on järgmine:

Kodulehe SEO jaoks olulised asjad

1. Vali valdkonnaga seotud domeeni nimi

Leia domeen, mis sisaldaks sinu valdkonna peamist märksõna ja on piisavalt lühike ning meeldejääv.

2. Vali veebimajutaja, kes pakub suurepärast teenust

Ära ja taga odavaimat hinda vaid leia teenusepakkuja, kelle teenus on usaldusväärne ja kasutajatugi asjalik

3. HTTPS-i tugi ja Lets Encrypt sertifikaat

Brauserid hoiatavad ebaturvaliste lehtede eest ja Google näitab neid lehti otsingus tagapool.

4. SEO-sõbralik kujundus

Ära paigalda kujundust, mis sisaldab ülearuseid vilesid ja kellasid. Kujundus peab laadima kiirelt ja olema skaleeruv (responsive)

5. Sinu valdkonnaga seotud märksõnade välja selgitamine

Leia märksõnad, mida sinu valdkonnaga seoses eelkõige otsitakse. Koosta igale neist eraldiseisev ja konkreetsele märksõnale optimeeritud tekst.

6. Korralike sisutekstide koostamine

Tee põhjalikud tekstid, mis lehele sattujale konkreetse vastuse annavad. Loo korralik sisu struktuur (alapealkirjad jms.) ja vaata, et lõigu ei oleks väga pikad.

7. SEO optimeeritud pildid tekstides

Ära unusta lisada pilte, mille nimi, pealkiri ja AL-tekst sisaldab soovitud märksõna.

8. Märksõna tihedus 0,5% – 2% vahel

Seega, kui sul on tekst, mis on 1000 sõna pikk, siis ca 10 korda võiks optimeeritav märksõna loomulikul moel tekstis esineda.

 9. Lingid sinu kodulehe muudele osadele

See annab Googlele märku, et sinu kodulehel on ka muud asjakohast sisu.

10. Linkide lisamine välistele allikatele

Kui kasutad väliseid allikaid (nt statistika, uurimused, tsitaadid, materjalid vms.), siis on mõistlik neile oma lehel viidata.

11. Kontrolli, et nii sisemised kui ka välised lingid oleksid töökorras

See annab Googlele märku, et kasutajad saavad korrektse kasutajakogemuse ja sa ei juhi neid lingiga kohta, mis seda kogemust ei paku.

12. Lühikesed ja märksõna sisaldavad veebiaadressid

Pika ja lohiseva minusait.ee/ehitustood-kvaliteet-ja-professionaalsus-10-a-kogemust asemel pane minusait.ee/ehitustood

 13. Lehe laadimise aeg peab olema lühike

Kui sinu leht laeb vahemikus 1-2 sekundit, siis on kõik korras. Kui lehe laadimise aeg on märkimisväärselt pikem, siis pead midagi ette võtma.

14. Kontrolli, et lehe indekseerimine oleks lubatud

WordPressi puhul mine Sätted >> Lugemine ja kontrolli, et “Keela selle saidi indekseerimine otsimootorite poolt” eest oleks linnuke ära võetud

15. Google Analytics paigaldamine ja Google Search Console seadistamine

Nende kahe võimsa tööriista abil saad oma optimeerimisega seotud tegevusi veelgi paremini teha.

#1 Valdkonnaga seotud domeeni nimi

Kui võimalik, siis hangi endale domeen, mille nimi on mingil moel otsitava valdkonnaga seotud. Näide: kui sa kirjutad avaliku esinemisega seotud teemadel, siis võiks fraas “avalik esinemine” domeeni nimes sees olla. Nt avalikesinemine.net

Domeeni nimi võiks olla lühike ja kergesti meeldejääv. Nt ahjudpliidid.ee on kergesti meelde jääv, aga ahjudepliitidevalmistamine.ee on pikk ja lohisev.

Proovi vältida ä, ö, õ, ja õ tähte oma domeeni nimes, sest osad meiliprogrammid panevad täpitähede asemele sinna suvalised tähed. Nt emaili info@kodutööd.com asemel näitab Gmail tõenäoliselt info+xn—kodudtd-mcba.com.

Juhul kui korralikud domeeni nimed on juba hõivatud, siis ära sellest heidutada lase vaid vali sellegi poolest selline, mis on lühike ja meeldejääv.

#2 Korralik veebimajutus

Selleks, et sinu leht kiirelt ja tõrgeteta jookseks, vajad veebimajutajat, kes teab, mida ta teeb. Paraku on Eestis aga terve hulk veebimajutajaid, kelle teenus on alla igasugust arvestust. Seega julgen mina oma kogemuse pealt soovitada Eestis ainult kahte veebimajutajat:

Mõlemal on korralik teenus, mõistlikud hinnad ja asjalik kasutajatugi.

Samas tean kogemuse pealt ka seda, et tasub eemale hoida sellistest veebimajutajatest nagu on:

  • Telia
  • Wavecom
  • Hostinger jms

Pane tähele, et väga odav hind ei tähenda seda, et ka teenus oleks hea. Telia teeb ju paljusid asju väga hästi, aga kahjuks veebimajutus ei ole üks neist asjadest.

#3 HTTPS-i tugi

Juba paar aastat hoiatavad erinevad brauserid selle eest, kui sinu veeb ei ole turvalise https ühenduse peal. Sellele viitab brauseri aadressiriba kõrval olev kiri “Pole turvaline”. Samuti kipub Google ebaturvalise ühenduse peal olevaid lehti otsingus tagapool näitama.

Kui kasutad mõistlikku veebimajutajat, siis pakuvad nad sulle Lets Encrypt sertifikaati (mida on vaja https ühenduse jaoks) tasuta, samas kui Telia küsib selle eest eraldi kuutasu.

#4 SEO sõbralik kujundus

Kodulehe SEO jaoks on oluline, et ka kujundus oleks korralik. Olgugi, et paljud tasulised Tehemeforest.net kujundused näevad väga head välja, ei ole nad samas lehe optimeerimise mõttes hästi tehtud. Väga hea kujundus on:

  • kiire laadimise ajaga
  • ilma ülearuste vilede ja kelladeta
  • skaleeruv (responsive) – st kohaldatud erinevate suuruste ekraanide jaoks

#5 Kodulehe SEO eeltööd ja vajalike märksõnade välja selgitamine

Pole mõtet optimeerida oma kodulehte märksõnale, mida mitte keegi ei otsi. Seega tuleks oma kodulehe struktuur paika panna selliselt, et igale sulle vajalikule märksõnale tuleb oma tekst.

Peamine viga, mida meie kliendid kipuvad tegema on see, et nad panevad ühele lehele oma teenuste nimekirja (bullet pointidena) ja seejärel ootavad, et keegi neid üles leiaks. Seetõttu selgita välja, mida veebist sinu valdkonnaga seoses otsitakse ja seejärel koosta igale märksõnale tekst. Näide: meie lehel on kirjeldatud viite erinevat teenust ja nad kõik on optimeeritud erinevale märksõnale. Need teenused on siin all ära toodud nii, et sulgudes märksõna, millele on optimeeritud juhul, kui on erinev kui menüüs olev pealkiri.

Muud menüüs olevad sisutekstid on samuti erinevatele märksõnadele optimeeritud. Nt menüüs on kirjas “meist”, aga kuna seda keegi veebist ei otsi, siis on see optimeeritud märksõnale “kodulehtede tegemine“. Kõik need tekstid on 500+ sõna pikad ja vastavad kõikidele SEO parimatele tavadele (millest kirjutan ka allpool).

Nagu näed, siis korraliku kodulehe SEO jaoks pead eelnevalt veidike mõttetööd tegema ja vajalikud märksõnad välja otsima.

#6 Korralike tekstide koostamine

Mida suurem on sinu valdkonnas konkurents, seda parem peab olema sisu. Kui optimeerid oma sisulehte märksõnale, mida eriti ei otsita, siis võib 300-sõnaline tekst piisav olla, aga kui konkurents on suurem, siis jääb sellest väheks.

Peamised vead, mida paljud oma sisutekste koostades teevad on järgmised:

  • tekst on liialt lühike
  • tekst ei sisalda korralikku struktuuri (h1, h2, h3 pealkirjad, pildid, loetavad lõigud jne).
  • tekst ei paku kuulaja otsingule vastust. Nt otsides “kodulehe SEO” satud lehele, mis sulle asjalikku vastust ei anna. Seetõttu liigud lehelt kiiresti ära. Google jaoks on see sõnum, et tekst on kaheldava väärtusega

Selleks, et lehe loetavus oleks hea vaata, et sinu kirjutatud lõigud ei oleks pikemad kui 4-5 rida.

#7 SEO optimeeritud pildid tekstides

Iga sisutekst peaks sisaldama vähemalt 1-2 pilti, mis on samuti konkreetsele märksõnale optimeeritud. Näide: praegune blogipostitus on optimeeritud märksõnale “kodulehe SEO” ja kõikide sellel lehel olevate piltide pealkirjas ja ALT-tagis on samuti seesama märksõna.

Kuivõrd meie kasutame WordPressi sisuhaldustarkvara, siis annab see meile juba veebi pilte laadides võimaluse need märksõnad vajalikku kohta lisada. Vaata all olevat pilti.Kodulehe SEO

Peamine põhjus, miks lehele lisatud pildi ALT-tekst peaks sisaldama märksõna on selles, et siis saab Google lehte indekseerides aru, mis konkreetsel pildidl kujutatud on. Lisaks võiks ka faili nimi sisaldada märksõna, nt kodulehe-seo.jpg

#8 Mõistlikkuse piiridesse jääv märksõna tihedus

Selle üle, milline on hea märksõna tihedus, on palju arutletud ja üldjuhul ollakse arusaamal, et see võiks olla vahemikus 0,5% – 2%. Maakeeli: kui sinu tekst on sada sõna pikk, siis 1-2 korda võiks maksimaalselt see märksõna tekstis esineda. Kui tekst on 1000 sõna pikk, siis 1% on 10 korda, 2% on 20 korda.

Samas soovitan seda hoida mõistlikkuse piirides ja vaadata, et need märksõnad oleksid tekstides loomulikult esile tulevad. Kui hakkad punnitama, siis isegi hea märksõnatihenduse puhul kipub tulemus otsingus kehv olema.

#9 Lingid omaenda kodulehe erinevale sisule

Üks paremaid mooduseid näidata Googlele, et sinu leht on sisukas ja asjalik on see, kui sa oma tekstidesse lisad lingid erinevatele muudele tekstidele.

Näide: kui ma tahan viidata, et mul on siin lehel üks hea postitus, mis räägib WordPressi SEO mooduli kasutamisest, siis ma kirjutangi “Vaata postitust Otsingumootoritele optimeerimine: kuidas kasutada WordPressi Yoast SEO pluginat (video)

#10 Väliste linkide lisamine

Kui kirjutad mingisugust põhjalikumat blogipostitust, siis tasub alati linkida välistele allikatele. Olgugi, et see ei oma kodulehe SEO mõttes peadpööritavat efekti, on üldjuhul see siiski üks väike faktor, mida Google silmas peab.

#11 Kontrolli, et lingid oleksid töökorras

Eelmise kahe punkti juurde tuleb küll aga lisada hoiatus. Nimelt, kontrolli aeg-ajalt, et sinu lingid oleksid õiged ja töökorras. WordPressi puhul aitab sind kenati plugin nimega Broken Link Checker, mille leiad siit. 

See plugin annab märku kui mõni sinu tekstides olevates linkidest ei tööta ja samas saad kohe selle lingi kas eemaldada või ära muuta.

#12 Lühikesed ja märksõna sisaldavad URL-id

Selle konkreetse blogipostituse nimi on “Kodulehe SEO: 15 asja, mida ära peaksid tegema” ja kui ma seda ise ära ei muudaks, siis paneks WordPress talle sellise URL-i: veebikoda.com/kodulehe-seo-15-asja-mida-ara-peaksid-tegema

See URL aga on liialt, mistõttu muutsin ma selle käsitsi ära, st sa näed aadressiribal ainult veebikoda.com/kodulehe-seo ja nagu sa näed, siis see URL sisaldab märksõna, millele see konkreetne postitus optimeeritud on.

WordPressis saad lehe URL-ide formaati määrata nii, et lähed Sätted >> Püsiviited ja määrad sinna sellise seadistuse nagu siin all oleval pildil.

Kodulehe SEO: 15 asja, mida enne veebi üles panekut ära teha

#13 Lehe laadimise aeg on võimalikult lühike

Mida pikem on lehe laadimise aeg, seda suurema tõenäosusega lähevad kasutajad sellelt kiiresti ära. Lisaks on kiire laadimise aeg Google jaoks üks rankingu elementidest. Tasub ka teada, et hiljaaegu teatas Google, et plaanib hakata kasutajaid hoiatama selle eest, et avatav link on aeglane.

Kui sinu leht laeb vahemikus 1-2 sekundit, siis on kõik korras. Kui lehe laadimise aeg on märkimisväärselt pikem, siis pead midagi ette võtma.

Selleks, et sinu leht võimalikult kiiresti laeks saad omalt poolt ära teha järgmised asjad:

  • Kasuta korralikult tehtud kujundust. Kui kujundus on kehvasti tehtud, siis juba see võib lehe laadimise ajale mõned sekundid otsa lisada.
  • Ära lae lehele suuremaid pilte kui sul on vaja. Näide: siin postituse päises on pilt, mis on täpselt nii suur nagu sellele eraldatud ala. St 995x350px. Järelikult ei ole mul mõtet sinna laadida pilti, mis on suurem.
  • Lae üles võimalikult väikese mahuga pilte. Soovitan selleks, et pilte ilma kvaliteedis kaotamata kokku pakkida, kasutada sellist lehte nagu Tiny PNG. Lae sinna praegu prooviks paar pilti üles ja sa näed, kuidas see programm sulle oluliselt väiksemahulisemad pildid vastu annab.
  • Ära paigalda oma lehele kõikvõimalikke vilesid ja kallasid, mida sul tegelikult vaja ei ole (nt slaiderid). Mida rohkem erinevaid pudinaid lehel, seda pikem laadimise aeg
  • Google Maps, Youtube videod jms asjad laevad oma andmed teisest serverist, st et ka see paneb lehe laadimise ajale juurde

#14 Kontrolli, et leht oleks indekseeritav

Nii nagu üks mu IT-spetsialistist sõber ütleb, siis 50% tema asutuses toimuvates “Arvuti ei tööta” probleemidest on lahendatavad sellega, et elektrijuhe pannakse seina. Sama asi kehtib ka (mitte küll nii suurel määral) WordPressi baasil olevate lehtede puhul.

Nimelt, mine oma adminpaneelil Sätted >> Lugemine >> ja vaata, et linnuke oleks eest võetud valikul Keela selle saidi indekseerimine otsimootorite poolt. Vaata pilti.

Kodulehe SEO: 15 asja, mida enne veebi üles panekut ära teha

Juhul kui sul on seal linnuke ees, siis annad Googlele märku, et lehte ei tohi indekseerida, st tulemust sa ei saa.

#15 Paigalda oma lehele Google Analytics ja seadista Google Search Console

Google Analytics annab sulle võimaluse analüüsida, mida kasutajad sinu lehel teevad ja mida külastavad. Google Search Console annab veel lisavõimalusi, millest märkimisväärseim on see, et saad teada, mitmendal positsioonil sa ühe või teise otsingusõnaga välja tuled.

See annab võimaluse veelgi paremini oma kodulehe SEO tegevusi tuunida.

Kokkuvõtteks: kodulehe SEO on tegevus, mida tuleb pidevalt teha

Ülaltoodud kontrollnimekiri on ju kena ja tore, aga ära unusta, et SEO on tegevus, mida pead järjepidevalt tegema. Kui sina seda ei tee, siis sinu konkurendid teevad ja lähevad ühel hetkel sinust mööda.

Seega, lisa oma lehele pidevalt head sisu, optimeeri need erinevatele märksõnadele ja kui plaanid uue lehe tegemist, siis vaata sedasama nimekirja siin.

  • +372 5623 0397
  • info@veebikoda.com

Copyright © OPS OÜ | Meie privaatsuspoliitika