Kodulehe valmistamine - blogi

Veebipoe tegemine: peamised asjad, mis tuleks eelnevalt läbi mõelda

Veebipoe tegemine on tänapäeval kindlasti märgatavalt lihtsam kui see oli mõned aastad tagasi, aga ka siin on terve hulk asju, mida võiks enda jaoks eelnevalt läbi mõelda. Nimelt: üsna tihti saame me hinnapäringuid, mille sisu on üsna lühike ja kõlab “Soovime endale e-poodi teha. Mis see e-poe valmistamine maksab ka?”

Hilisemal täpsustamisel selgub, et päringu tegija jaoks tuleb üllatusena see, et veebipoe tegemine toob endaga kaasa terve hulga kulusid, millega nad enne ei osanud arvestada. Selles blogipostituses toongi välja peamised asjad, mis enne hinnapäringu tegemist enda jaoks läbi tuleks mõelda.

Veebipoe tegemine: domeeni ja veebimajutaja valik

Juhul kui sul kodulehtede või veebipoodidega eelnevalt kogemusi ei ole, siis pead teadma, et veebipoe veebis näitamiseks vajad endale domeeni (st veebiaadressi) ja veebimajutust, kuhu veebipoega seotud materjalid (failid, andmebaasid jms) paigutada.

Domeeni ja veebimajutusega seotud kulud on järgnevad:

 • Domeen – ca 10 eurot aastas
 • Veebimajutus – alates 70 eurot aastas. Siinkohal sõltub hind sellest, millise paketi sa valid. Kui tegu on väikese veebipoega, siis piisab standardpaketist, aga kui sul on pood, mis sisaldab tuhandeid tooteid ja mille külastatavus on ka märkimisväärne, siis tasub tellida kallim pakett. See oskab sellise mahuga lehte paremini jooksutada.

Neid tasusid ei küsi sinu käest veebipoe tegija vaid veebimajutusega seotud teenusepakkuja.

Eesti teenusepakkujatest julgeme soovitada järgmiseid ettevõtteid:

 • veebimajutus.ee – kui soovid saada 6 kuud tasuta veebimajutust, siis kasuta registreerumisel märksõna “veebikoda” (ilma jutumärkideta). Üks suuremaid vastava teenuse pakkujaid Eestis.
 • zone.ee – Üks suuremaid vastava teenuse pakkujaid Eestis.

Veebipoe tegemine

Veebipoe platvormi valimine

Veebipoe tegemine sõltub ka sellest, millise platvormi sa valid. Võimalusi on tänapäeval kümneid, aga levinumad on Woocommerce (WordPressi moodul), Opencart, Prestahop, Magento, Virtuemart (Joomla moodul), Shopify ja Shoproller (levinud peamiselt Eestis).

Viimased kaks (Shpoify ja Shoproller) on veebipõhised teenused, st et sa maksad teenusepakkujale igakuist tasu vastavalt sellele, millise paketi sa valid. Nt Shopify ja Shoprolleri hinnad algavad 29 eurost kuus + lisatasud müügi pealt. Nende teenusepakkujate puhul sa eraldi veebimajutust ei vaja, sest nad istuvad teenusepakkuja serveris.

Ülejäänud nimetatud platvormid (Woocommerce, Magento jne) majutatakse sinu serverisse. E-poe valmistmaine on seetõttu veidi keerulisem, samas aga on sul erinevalt Shopify ja Shoprolleri teenusest rohkem võimalusi oma lehe arendamiseks. See kulub ära eriti siis kui vajad oma lehele mingisuguseid spetsiifilisemat sorti lahendusi (ühildumine väliste raamatupidamisprogrammidega, keerukamad otsingufiltrid, maksemoodulid jne.)

Soovitame kasutada Woocommerce e-poe moodulit

Meie soovitame kasutada Woocommerce e-poe moodulit, mis töötab koostöös WordPressi sisuhaldustarkvaraga. Kuivõrd WordPress on hetkeseisuga enim kasutatud sisuhaldustarkvara (ca 30% sisuhaldustarkvaraga lehtedest on WordPressi peal), siis on ka selle arendajaid palju.

Sinu jaoks tähendab see seda, et kui tulevikus on lehte edasi vaja arendada, siis on tegijat ka palju lihtsam leida. Ilmselt on see ka maitse/harjumuse küsimus, aga minu hinnangul on tavakasutaja jaoks WordPressi oluliselt lihtsam kasutada kui Magentot, Opencarti ja/või Prestashopi.

Veebipoe tegemine: maksevõimalused

Veebipoe tegemine: pangalingid, krediitkaardimaksed ja Paypal

Veebipoe tegemine nii, et ostu eest saab kohe kassas tasuda toob sinu jaoks kaasa veel lisakulusid. Mida rohkem võimalusi sa lehele lisad, seda kallim on töö, sest lisaks moodulite valmistamisele/paigaldamisele pead mõnikord ka lepingutasusid maksma.

Näide:

Eesti pangad ise küsivad ca. 60-70 eurot lepingutasu. SEB küsib ka 12-eurost kuutasu sõltumata sellest, kas tehinguid tehakse. Seega: kui soovid oma veebipoodi kolme pangalinki, siis pead arvestama sellega, et arendaja peab paigaldama kolm erinevat maksemoodulit. Ja sellele lisaks pead igale pangale maksma veel ka lepingutasu. Seega tähendab e-poe valmistamine kolme pangalingi puhul seda, et peaksid arvestama ca. 200-eurose lepingutasuga + maksemoodulite paigaldamise tasu (mille hind sõltub teenusepakkujast).

Maksekeskuse pakub kõiki pangalinke korraga

Maksekeskus on teenus, mis pakub sulle ilma liitumistasudeta ja ühe liidestusega kõikide Eesti pankade pangalinke. Sinna juurde saad veel ka Liisi järelmaksu ja Pocopay maksevõimaluse. Lisatasu eest (1o eurot kuus) saad veel VISA ja Mastercardi krediitkaardimakse võimaluse.

Maksekeskuse maksemoodulit on võimalik ka nende enda käest tasuta saada, aga sellisel juhul küsivad nad 10 eurot kuutasu. 15-eurose kuutasu eest saad koos maksemooduliga nende käest veel ka SmartPosti ja Omniva pakiautomaatide mooduli.

Miinusena võrreldes pankade pakutava teenusega on küll kõrgem teenustasu, mis erinevalt pankade teenustasust (1%-2% tehingult) on 2,5% + 30 senti (lisandub käibemaks) iga tehingu pealt.

Kuivõrd mitme maksemooduli asemel tuleb paigaldada ainult üks moodul ja sa pääsed ka lepingutasudest, siis kõik see aitab pangalinkide ja postiautomaatide arvelt käivituskuludelt vähemalt 200 eurot kokku hoida. Tegelikkuses kül rohkem, sest sõltuvalt teenusepakkijat lisanduvad siia erineva hinnaga maksemoodulite paigaldamise tasud.

Krediitkaardimaksed

Krediitkaardimakse pakkujaid on sadu ja kuivõrd igal teenusepakkujal on omad tehnilised ja teenused ühildamisega seotud nõuded, siis sõltuvalt teenusepakkujast võib maksemooduli hind varieeruda mitmekordselt. Siinkohal aga mõned asjad, mida teenusepakkujat valides teadma peaksid.

PCI DSS

Selleks, et saaksid oma lehel krediitkaardimakseid vastu võtta, pead vastama PCI DSS nõuetele. Need nõuded, mis kehtivad kõigile teenusepakkujatele, kes edastavad, töötlevad või hoiustavad kaardiandmeid. Lisainfot selle kohta saad siit.

Seega vaata teenusepakkujat valides kindlasti seda, kas nad võtavad PCI DSS loa hankimise enda kanda või pead seda ise tegema. Omadest kogemustest tean, et see on üks äärmiselt tüütu tegevus ja nõuab terve hulga dokumentide täitmist. Samas teadmiseks, et näiteks Maksekeskus võtab selle kõik enda kanda.

Paypali makseviis

Paypali puhul pead teadma seda, et erinevalt pangalinkidest ja krediitkaardimaksetest on nende teenustasu kõige suurem. Näide: kui tavapärane krediitkaardimakse teenustasu on ca 2,9% + 30 senti tehingu pealt, siis Paypali tehingutasu on 5%.

Paypali kasutamiseks pead omama Paypal business kontot ja arvestama pead sellega, et alustavale kontole on seal 500 dollari väljamakse piirang. See tähendab, et ühes päevas võid väljamakseid oma kontole teha kuni 500 dollari ulatuses.

Plusspoole peal on see, et Paypal võimaldab tasuda ka krediitkaardimaksega siis kui tellijal endal Paypali kontot olemas ei ole.

Seega mõtle eelnevalt läbi vastused järgmistele küsimustele:

 • Milliste pankade pangalinke ma vajan?
 • Kas mul tõepoolest on viie erineva panga makselinki vaja?
 • Kas pangalinkide asemel võiks sobida ka Maksekeskus.ee lahendus, mis pakub kõiki pangalinke korraga?
 • Kas veebipoodi krediitkaardiga maksmise võimalus? Kui jah, siis millise teenusepakkujaga peaks pood ühilduma?
 • Kas ma vajan lisaks veel ka Paypali makseviisi?

Soovitan lugeda ka pikemat pankade tehingutasude võrdlust artiklis  Eesti pangalingid: hinnad ja suur pangalinkide tehingutasude hinnavõrdlus“.

Tarnemeetodite valik

Veebipoe tegemine tähendab muuhulgas ka seda, et pead hoolikalt läbi mõtlema tarneviisid, mida tellijale pakud. Eestis on kombeks lisada oma lehele pakiautomaatide võimalus (Itella, Omniva, DPD) ja kulleri võimalus.

Pakiautomaadid

Pakiautomaatide puhul pead arvestama sellega, et kõik tooted sinna ei pruugi mahtuda, mistõttu pead oma veebipoe laskma seadistada nii, et kui kaup ületab mõõtudelt või kaalult pakiautomaadi poolt lubatut, siis seda valikut ei näidata. Sinu jaoks tähendab see ka seda, et pead oma toodetele mõõdud ja kaalu juurde lisama, sest vastasel korral ei pruugi süsteem korralikult toimida.

Pakiautomaatide puhul arvesta ka nende asukohaga. Näiteks on Itella automaadid majas sees ja Omniva omad alati väljas. Seega: kui sul on kaup, mis kardab külma, siis peaksid valima Itella.

Kulleriga seotud küsimused

Uuri lähemalt erinevate kullerteenuste pakutavaid tingimusi ja vali välja see, kes sulle kõige paremini sobib. Mõtle ka läbi see, millist tarneviisi eest tasumise süsteemi sa vajad.

Näide:

 • kui sul on väikese kaalu ja/või mõõduga tooted, siis ilmselt piisab fikseeritud kulleri hinnast
 • kui kulleri hind sõltub kaalust, siis veebipoe tegemine tähendab ka vastava kalkulaatori tegemist. Näiteks: pakk kaaluga kuni 5kg = 3€, pakk kaaluga vahemikus 5,01 – 10kg = 4€ jne.
 • rahvusvahelise transpordi puhul mõtle lisaks veel ka läbi need kaks eelnevat küsimust, sest e-poe valmistamine võib minna kallimaks juhul kui erinevaid seadistusi on rohkem kui tavapäraselt

Tasuta tarne võimalus

Kui otsustad, et soovid oma veebipoe külastajaid motiveerida tasuta transpordiga, siis tee vastavad arvutused ja saad teada, millise summa pealt see sulle ära tasub.

Tarneviisidega seotud küsimused, millele leia enne päringu tegemist vastused:

 • Milliseid saatmisviiside valikuid ma vajan?
 • Kas mul on ikka mitut erinevat pakiautomaadi valikut vaja?
 • Kas vajan ka transpordikulude kalkulaatorit? Nt: 5kg paki Soome saatmine = 10€ ja 7kg paki saatmine = 15€
 • Milliseid pakkide saatmisega seotud erisusi mul veel vaja on? Nt tellimuse andmete saatmine otse kullerifirmale

Ka siinkohal kehtib reegel, et mida rohkem erinevaid valikuid (st mooduleid), seda kulukam on e-poe valmistamine.

Veebipoe tegemine: struktuur, tooteinfo ja materjalid

Nii mõnelgi korral on e-poe valmistamine meid pannud olukorda, kus tellijal puudub oma tootekataloogi kohta igasugune info. St et puuduvad toote andmed, kirjeldused, pildid jms. Seega pead hoolikalt läbi vaatama, millise ülesehitusega see e-pood tuleb ja milliseid andmeid seal kuvatakse.

Rusikareegel on ikkagi see, et mida põhjalikum info, seda parem. Mida korralikumad ja kvaliteetsemad pildid, seda parem, sest üks pilt räägib rohkem kui sada sõna. Paljud soovivad Google otsingutulemustes heal kohal olla, aga millest nad aru ei saa on see, et kasina materjaliga kahjuks kaugele ei sõua.

Siin postituses olen välja toonud peamised asjad, mida Google lehtede indekseerimisel arvestab ja mida sa tekstide koostamisel arvestama peaksid. Kui neid asju arvestad, siis on e-poe valmistamine ja selle sisu optimeerimine ka oluliselt lihtsam.

E-poe struktuuri koostades proovi mõelda märksõnadele “lihtne ja loogiline”. Mida keerukama ülesehitusega see on, seda suurem tõenäosus, et külastaja lahkub lehel ostu sooritamata. Üldiselt võiks kõik maksimaalselt kolme kliki kaugusel olla. Kui lehe struktuur on lihtne, siis ka veebipoe tegemine on tegijale arusaadavam ja toob vähem tagasilööke.

Peamised andmed, mis kindlasti toodetel olema peaksid:

 • toote nimi
 • hind
 • toote kategooria (ja alamakategooriad). Nt: Jalatsid >> Meeste jalatsid >> Spordijalatsid, kus Jalatsid on peakategooria ja ülejäänud alamkategooriad.
 • toote peamine ja kõige korralikum pilt
 • toote lühikirjeldus (näidatakse tavaliselt pildi kõrval)

Muud andmed, mis võimaluse korral veel peaksid olema:

 • toote muud galerii pildid (mida näidatakse peamise pildi all)
 • toote pikem kirjeldus ja spetsifikatsioonid (näidatakse tavaliselt toote all)
 • seotud tooted (need, mida vaadeldavale toote lisaks või selle asemel soovitad)
 • laoseis

E-poe valmistamine

Kujunduse valik

Sul on valida kahe võimaluse vahel: valmiskujunduse baasil või unikaalse kujunduse baasil e-poe valmistamine. Sõltuvalt valitud platvormist on valida sadade kujunduste vahel. Näide: Woocommerce jaoks on hetkel saadaval paar tuhat erinevat valmiskujundust.

Suurim vahe unikaalse ja valmiskujunduse vahel väljendub tellija jaoks hinnas. Kuivõrd unikaalne kujundus tuleb kõigepealt valmis disainida ja seejärel veebi jaoks programmeerida, siis töö maht on märgatavalt suurem kui valmiskujunduse puhul, mistõttu kajastub see ka tasumisele kuuluvas summas.

Seega – kui sa soovid soodsamat lahendust, siis sobib sulle valmiskujundus.

Lao- või raamatupidamisprogrammidega ühildumine

Võib juhtuda, et terve sinu tootekataloog on mõnes veebipõhises laoprogrammis (nt Erply, Directo jms.), mistõttu sa vajad veebipoe ühildamist selle programmiga. Siinkohal tasuks kõigepealt oma teenusepakkujalt uurida seda, kas ja millist kataloogi sünkroniseerimise võimalust nad pakuvad. Mõnedel teenusepakkujatel on võimalus seda automaatse XML voo kaudu teha samas kui teised pakuvad ainult käsitsi andmete eksportimist.

Arvestama pead küll sellega, et veebipoe tegemine nii, et see ühilduks välise programmiga teeb sinu projekti märgatavalt kallimaks. Nii mõnelgi korral on juhtunud, et laoprogrammiga ühildamine on sama kallis (või isegi kallim) kui ülaltoodud asjad kokku.

Tellimistingimuste koostamine

Sinu e-pood peab sisaldama e-poe kasutamisega seotud tingimusi (tasumine, transport, garantii, tagastamine jne). Üldiselt on nii, et mitte ükski maksevõimaluse pakkuja (nt Maksekeskus) ei võimalda e-poe makseid vastu võtta kui need tingimused ei ole selgelt lahti kirjutatud.

Oma tingimuste lehel pead tellijale selgelt ostuprotsessi kirjeldama. E-kaubanduse liidu kodulehelt saad alla laadida näidistingimused, milles on kajastatud seadustes sätestatud miinimumnõuded, mida oma e-poes kindlasti täitma pead. Need näidatud müügitingimused on Tarbijakaitseametiga ja alla saad need laadida siit (ka vene ja inglise keeles).

Kokkuvõte: veebipoe tegemine on lihtsam kui oled eeltöö ära teinud

E-poe valmistamine on nii tellija kui ka tegija jaoks oluliselt lihtsam juhul kui tellija on eelnevalt ära teinud eeltöö ja välja mõelnud vastused kõikidele selles postituses kirjeldatud teguritele. Võib vabalt juhtuda, et kui veebipoe tegemine on juba käimas, siis selgub veel täiendavaid asju ja soove, millega tuleb arvestada, aga nendega saab juba töö käigus tegeleda.

Mida põhjalikuma töö sa eelnevalt ära teed, seda raskem on ka sul endal üllatuda kulude peale, mida e-poe valmistamine kaasa võib tuua. Kinnitan sulle, et meie aitame sind igal lehe valmistamise etapil, mistõttu võid julgelt meie poole pöörduda.

Tekkis selle kohta huvi?

 • +372 5623 0397
 • info@veebikoda.com

Copyright © OPS OÜ | Meie privaatsuspoliitika